Status: Til nå har vi registrert 6 smittede tilknyttet 2 skoler. Det er sannsynlig at det blir flere smittede. Vi har de siste ukene tatt mange tester på personer med luftveissymptomer. De fleste har vanlige forkjølelsesvirus og det sirkulerer minst 4 ulike virus i Steigen nå.
17. mai: Vi står ovenfor en dag der mange barn møtes, samtidig som vi har et kikhoste- utbrudd tilknyttet 2 skoler. Henstiller derfor om at folk har dette i bakhodet denne dagen. Er du i dårlig form og luftveisyk, kan det være lurt å begrense kontakten med andre. Husk å hoste i albuen og ha god håndhygiene. Arrangørene av feiringen kan også legge til rette for god håndhygiene.
Om kikhoste: Kikhoste oppstår grunnet smitte med en bakterie. Det er svært smittsomt og smitter som dråpesmitte(ved hosting). Man anses ikke smittsom etter 3 uker med symptomer eller etter 5 dager med antibiotikabehandling. Vi er mest redd for smitte hos barn under 2 år.
Vaksine: De fleste er godt beskyttet gjennom barnevaksinasjonen. Hele befolkningen er likevel anbefalt påfyll av barnevaksinene inkludert kikhoste hvert 10. år. Dersom du er en nærkontakt til en smittet, anbefales påfyll av vaksinen dersom det er mer enn 5 år siden sist. Når tok du sist vaksine? Sjekk på helsenorge.no om du er usikker. Helsestasjonen har også drop-in for vaksinering på torsdager kl 12-13.
Antibiotika: Kikhoste behandles med antibiotika. Enkelte nærkontakter skal også ha forebyggende antibiotika.
Test: Kikhoste påvises med prøve fra nesen og halsen (slik som korona). Prøven sendes til sykehuslaboratoriet.
Ta kontakt med Steigen legesenter eller helsestasjon ved spørsmål.
Med ønsker om en god og smittefri feiring!
Vennlig hilsen,
Ingar Strand
Kommuneoverlege