Kunngjøringer forside
Streaming Formannskap 14.01.2026
NB! Møtet starter 10:15
Kandidater til trafikksikkerhetsprisen i Nordland – 2026
Vindfall er farlig – Vis aktsomhet
Vindfall er trær som har falt over ende. Vindfall er farlige greier og vi ønsker å informere og advare om å gjøre forhastede tiltak for å rydde opp i vindfall og stormfelt skog.
Vi ønsker i tillegg å få inn meldinger dersom skogeiere eller andre ser eller oppdager at de har større stormskader i sine skoger.
KUNNGJØRING – SØKNAD OM ENDRING AV PRODUKSJON
I henhold til Lov om akvakultur av 17.6.2005 med forskrifter, legges følgende søknad ut til offentlig innsyn:
Kommune: Steigen
Søker: Nordnorsk Stamfisk AS
Søknaden gjelder: Endring av produksjonsstørrelse
Omsøkt størrelse: 25 000 stamfisk årlig/300 mill. rognkorn og
med årlig fôrforbruk på 300 tonn
Lokalitet: Bogen
Søknaden er utlagt til offentlig innsyn ved Steigen kommune, rådhuset og på www.steigen.kommune.no. Eventuelle merknader må fremsettes skriftlig og oversendes kommunen på epost postmottak@steigen.kommune.no eller per post til Steigen kommune, Myklebostad 1, 8283 Leinesfjord, innen 06.02 2026.
Åpningstider Steigen bibliotek
Tirsdag: 14-18
Onsdag: 12-16
Torsdag: 13-15
Åpningstider Steigen legesenter jula 2025.
23.12.25: 08.00-12.00 (telefontid 08.00-10.00)
24.12.25: Stengt
29.12.25: 10.00-14.00 (telefontid 10.00-12.00)
30.12.25: 10.00-14.00 (telefontid 10.00-12.00)
31.12.2025: Stengt
Ved behov for øyeblikkelig hjelp ring Bodø legevakt på 116117.
Kunngjøring av vedtak - Reguleringsplan for deler av gnr. 31 bnr. 4 på Grøtøya
I henhold til plan- og bygningslovens § 12-12 kunngjøres vedtak av detaljreguleringsplan for Deler av gnr. 31 bnr. 4 Grøtøya, vedtatt av Steigen kommunestyre 15.12.25 sak 69/25.
Nytt samarbeid mellom Fauske og Steigen om legevaktsentralen
Fauske kommune, som vertskommune for Indre Salten Legevaktsentral (ISLV), har inngått en samarbeidsavtale med Steigen kommune.
Avtalen trer i kraft 1. januar 2026 kl. 00.00, og innebærer at Steigen kommune trer inn som deltaker i den eksisterende driften av legevaktsentral 116 117. Steigen kommune vil fortsatt ha sin egen legevakt, men ISLV tar over telefondriften.
Formålet med samarbeidet
Avtalen regulerer hvordan Steigen kommune integreres i ISLVs drift, og sikrer at innbyggerne i Steigen kommune får et enhetlig og kvalitetsmessig godt tilbud utenom fastlegenes ordinære åpningstid.
Legevaktsentralen vil fortsatt ha ansvar for å motta, vurdere og videreformidle henvendelser fra befolkningen i Indre Salten i tråd med kravene i akuttmedisinforskriften.
Forberedelser gjennom høsten
For å sikre en god oppstart har ISLV og Steigen kommune arbeidet gjennom høsten med å etablere felles rutiner og avklaringer. Avdelingsleder ved legevaktsentralen har vært på besøk i Steigen for å gjennomgå arbeidsflyt og behov.
I desember vil legene i Steigen ta en dagstur til ISLV for å bli bedre kjent med organiseringen, systemene og de ansatte ved legevaktsentralen. Dette skal bidra til en trygg og effektiv overgang.
Nye veterinærvaktavtaler
Steigen kommune har nå inngått nye vaktavtaler med fem veterinærer som i fellesskap skal levere sine tjenester til Steigen og Hamarøy veterinærdistrikt. Avtalene trer i kraft fra 1. januar 2026.
De nye avtalene omfatter både vaktordning utenom ordinær arbeidstid og dagpraksis med et særlig fokus på stordyr. Det betyr at kommunen for første gang går inn og organiserer en døgnkontinuerlig veterinærvakt. Vi ser frem til å få på plass en god og stabil veterinærtjeneste for bønder og andre dyreeiere i distriktet.
Året 2025 har vært preget av ustabilitet, med mange vakanser og «hull» i vaktordningen. Dette har til dels blitt løst ved innleie av vikarer fra andre distrikter, samt stor innsats fra våre lokale veterinærer, som har strukket seg langt for å holde hjulene i gang.
Veterinærvaktordningen er sårbar i distriktene. Ordningen hviler på få veterinærer, og dersom én veterinær faller fra, kan hele ordningen kollapse. Vi er derfor veldig glade for at vi nå har fått på plass en ordning som gjør at vi får til en femdelt vaktordning – en betydelig forbedring fra hvordan det har vært frem til nå, med en tredelt ordning. Dette gir en langt mer robust og bærekraftig løsning, for både veterinærer og dyreeiere.
For å få til dette går kommunen inn med egne midler for å sikre ordningen. Staten finansierer i utgangspunktet veterinærvaktordningen, men tilskuddet for staten dekker ikke det behovet fullt ut, og mange kommuner – inkludert Steigen og Hamarøy – må derfor bidra økonomisk for å opprettholde et forsvarlig tilbud. Dette er en nødvendig investering for å sikre landbruket og dyrevelferden i vårt distrikt.
